SEO Nedir ? Görsel

SEO Nedir, Doğal SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

SEO kelimesi, “Search Engine Optimization” ifadesinin baş harflerinden oluşmaktadır. Türkçe karşılığı, arama motoru optimizasyonu olarak ifade edilmektedir. SEO çalışmasını inceleyecek olursak; isminden de anlaşılacağı üzere, internet projelerinin arama motorlarına belli başlı kurallar ile uygun hale getirilmesi ve bu sayede sitelerin arama motorlarında üst sıralara çıkmasını sağlayan bir çalışma olarak nitelendirebiliriz. SEO ile web siteleri, Google başta olmak üzere tüm arama motorlarında daha görünür olur ve trafiklerini artırır.

SEO nedir? Sorusuna daha detaylı cevap bulmak için aşağıda yer alan videomuzu izleyebilirsiniz. Ayrıca Sertifikalı Online SEO Sınavı için tıklayın.

SEOCU.COM - 07/07/2021

Google SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

Google SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

Günümüzde en çok kullanılan arama motoru “Google” olduğu için SEO ve internet kurallarını belirleyen kuruluş da “Google” olmuştur. “Google” arama sonuçlarında, her zaman kaliteli ve popüler sitelere öncelik vermektedir. Kalite dediğimiz konu; site içi optimizasyonlar, teknik yapı ve metin içerikleridir. Popülerlik konusu da site dışı yapılan çalışmalar olarak değerlendirilmektedir. SEO çalışmasının aslında bir ön hazırlığı ve planlaması mevcuttur. Yapılacak doğru ön analizler doğrultusunda ilerleyen projeler her zaman başarıya ulaşabilmektedir. Bu ön analizlere örnek vermek gerekirse, anahtar kelime araştırması, rakip analizleri ve sektör analizlerini gösterebiliriz. Şimdi site içi ve dışı konularını daha detaylı ve alt başlıklar halinde inceleyerek, nasıl iyi bir SEO çalışması yapılır? Sorusuna cevaplar bulacağız.

Site İçi SEO Nedir? Nasıl Yapılır? (On-Page SEO)

Site İçi SEO Nedir? Nasıl Yapılır?

Site içi SEO bir kalite çalışmasıdır. Google botlarının rahat gezindiği ve kullanıcıların uzun zaman geçirdiği siteler kalite kavramına örnektir. Arama motorları web sitelerine, bazı kurallar dahilinde, kalite puanları vermektedir. Bu kalite puanlarını etkileyen ana maddeler; sitemizin genelinde kullandığımız metin ve görsel içeriklerimiz, temiz ve hızlı kod yapısı, kullanıcı dostu ara yüz ve belli başlı arama motoru etiketlerini gösterebiliriz. Site içi optimizasyonunda temel amacımız, kaliteli ve kullanıcı yararı olduğumuzu arama motorlarına kanıtlamak ve arama motorlarına sitemizi tarayabilmesi konusunda yardımcı olmaktır. Bir web sitesi nasıl kullanıcı dostu olur? Sitemi nasıl hızlandırmalıyım? Gibi sorularınız için aşağıda site içi SEO konularını alt başlıkları ile inceleyelim.

Site içi SEO Analiz aracımız için tıklayın.

Metin ve Görsel İçerik Optimizasyonu

Metin ve Görsel İçerik Optimizasyonu

Site içeriğimizde kullandığımız metinler, özgün ve okuyuculara keyif veren bir akışta olması en önemli konular arasındadır. Bunun yanında, imla hatalarının olmadığı, dil bilgisi kurallarına uyan, noktalama işaretlerine özen gösterilerek yazılan yazılar, kaliteli içeriğin temelini oluşturur. Sitemiz için hazırladığımız yazılar ne kadar kaliteli ve doğal olursa, o kadar kişi içeriklerimizi okuyacak ve sayfamızda zaman geçirecektir. Sayfalarımızda kullandığımız görsellerimizde en az metin içeriklerimiz kadar önem teşkil etmektedir. Site genelinde kullandığımız görsellerimiz özgün ve kaliteli olması hem sitemizin kalite puanını yükseltecek hem de ziyaretçilerimizin gözünde özgün bir izlenim bırakacaktır.

İçerik optimizasyonu hakkında detaylı teknikler için devamını göster.

Metin Optimizasyonu Nedir, Nasıl Yapılır?

Metin içeriğinin, Google tarafında ilk üç sıralama faktörü arasında olduğunu biliyor musunuz? Uzun yıllardır 250 – 300 kelime aralığında bir blog yazısı yazarak, Google’da sıralama kazanabileceğimizi ön görüyorduk. Tabi ki bu durum günümüzde çok değişti. Özellikle Google’ın yapay zeka ürünü olan RankBrain algoritması da devreye girince içerik tek başına yeterli olmadı. Artık kaliteli ve doğal içerik konusu ortaya çıktı.

Yukarıda basit bir şekilde en önemli sıralama faktörü konusunda size bilgi verdik. Peki metin içeriklerinin bu kadar önemli olduğunu bilerek neler yapmamız gerekiyor? Nasıl içerikler oluşturmamız gerekiyor? Şimdi aşağıda detaylı bir şekilde içerik optimizasyonu konusunu inceleyelim;

1- İçerik Stratejinizi Belirleyin

İçeriğinizi hazırlamadan önce, bu içeriği neden hazırlıyorum? Sorusunu kendinize sorun. Amacı olan içerik oluşturmak her açıdan önemlidir. Sadece Google sitenizde güncellik istiyor diye, kalitesiz birçok blog içeriği üretmemek gerekiyor. Hazırlayacağınız içeriğiniz birçok ziyaretçinizin sorularına cevap veriyor olmalı.

2- Anahtar Kelime Araştırması

Hedef kitlenizin sorularına cevap veren içerikler oluşturabilmeniz için onların Google’da ne aradığını ve nasıl sorular sorduğunu bilmeniz gerekiyor. Bu araştırmayı yapabileceğiniz birçok araç mevcut. Bu araçlardan biri “Google Keyword Planner”. Bu araç Google Ads içerisinde bulunan ve anahtar kelime önerileri alabileceğiniz ücretsiz bir araçtır.

Google Anahtar Kelime Planlayıcı.
Google Anahtar Kelime Planlayıcı.

Yukarıda görüleceği üzere, fikir almak istediğimiz örnek anahtar kelimemizi yazarak sonuçları göster dememiz yeterlidir. Daha sonrasında ortalama aylık arama hacimleri ile beraber listeyi görüntüleyebiliyoruz.

3- Anahtar Kelime Kullanımı

İçeriğimizde kullanacağımız anahtar kelimelerimizi planladık. Ancak bu durum, içeriği kelime tekrarları ile dolduracağımız anlamına gelmiyor. Şunu da belirtelim, Google kelimelerin eş anlamlarını tanıyacak kadar akıllıdır. Dolayısıyla bir kelimenin tüm varyasyonlarını kullanarak doğallıktan çıkmayın!

Yoğun Kelime Tekrarından Kaçının

Bu konuda matematiksel bir formül yok. Kimi kaynakta %5 kelime tekrarı ön görülmektedir. Ancak bu bilgi tam olarak yeterli değildir. Bunun en güzel kontrolü, Word dosyasında bul özelliğini kullanarak kelimelerinizi aramaktır. Kelimeleriniz yoğun bir şekilde kümeleniyor ve çok fazla tekrar ediyorsa, eşanlamlı kelimeler ile değiştirebilirsiniz.

4- Başlık Kullanımı (Heading Etiketleri)

İçeriklerimizde ana başlık gibi alt başlıklarımızı da oluşturmamız gerekiyor. Şu anda okuduğunuz yazımızı alt başlıklar olmadan paylaşmış olsaydık, eminiz ki buraya kadar okumamış ve sayfayı terk etmiş olacaktınız. Alt başlıklar yazınızı şekillendirmenizde ve daha okunaklı olmasına neden olmaktadır. Aynı şekilde yazınızdaki bölümlere rahat ulaşılabilmesi adına içeriğinizi bölümlendirmenize fayda sağlamaktadır. Başlıklarımızda dikkat edilmesi gereken konular;

 • Anahtar Kelime ile Başlayın
 • Başlıkların kullanıcı deneyimi için ne kadar önemli olduğunu yukarıda bahsettik. Aynı önem arama motoru botları içinde geçerlidir. Başlıklarımız içeriğin özeti niteliğindedir. Dolayısıyla ana ve alt başlıklarımızda mutlaka hedef anahtar kelime ile başlamamız botlara içerik hakkında iyi bir bilgi verecektir.

 • Heading Etiketlerini Kullanın (H1, H2, H3 Vb.)
 • Başlık etiketleri günümüzde hala önemini sürdürmektedir. Arama motoru botlarına başlıklarımızı ifade edebilmek için botların anladığı H1, H2, H3, H4, H5 ve H6 etiketleri ile işaretlemeliyiz.

H1 etiketini, bir kitabın ana başlığı gibi düşünebilirsiniz. Bir sayfada 1 adet olması önerilmektedir. Kimi kaynakta birden fazla H1 etiketinin sorun olmayacağını görebilirsiniz. Ancak, H1 etiketi font boyutu itibari ile de diğer başlık etiketlerinden daha büyük olduğu için bir sayfanın asıl ana başlığının anlaşılması konusunda sorun yaşanabilmektedir.

H2 etiketlerini, bir kitabın alt konu başlıkları gibi düşünebilirsiniz. H1 etiketinden sonra kullanılabilecek ve ana konuyu alt başlıklar ile ifade edebileceğiniz başlıklardır.

H3, H4 ve diğer alt başlıklar ise yine doğru bir hiyerarşide olmak şartı ile kullanılabilmektedir.

(Gizle)

Site Hızı ve Temiz Kod Yapısı

İnternet kullanıcılarının çoğu, yavaş açılan bir internet sitesini hızlı bir şekilde terk etmektedir. Hızlı bir şekilde kullanıcıların sitenizi terk etmesi, site kalite puanınızı ciddi oranda düşürmektedir. Bunun yanında, arama motoru botları sitemizi tararken karmaşık ve gereksiz bir kod yapısı yerine temiz ve rahat taranabilir bir kod yapısı ile karşılaşmak isterler. Site hızlandırma teknikleri için devamını göster.

Sayfa Hızı Nedir, Nasıl Artırılır

Sayfa hızı, içeriğin kullanıcı tarafından görüntülenene kadar geçen süreyi ifade etmektedir. Aynı zamanda tarayıcının ilk bayt bilgisini alana kadar süren zaman ile de ölçülebilmektedir. Sayfa hızını Google PageSpeed aracı ile analiz ederek, detaylı rapor temin edebilirsiniz.

Site Hızı Neden Önemli?

Öncelikle site hızının Google algoritması tarafından önemli bir sıralama faktörü olduğunu belirtelim. Bunu biz değil, Google kendisi paylaşmaktadır. Aynı zamanda, yavaş bir web sitesinde arama motoru botları çok daha fazla zaman geçirmek zorunda kalacak ve buda dizine eklenmemizi olumsuz etkileyecektir. Tabi ki en önemlisi de kullanıcı deneyimi. Hiçbir web sitesi alternatifsiz değil! İnternet kullanıcıları yavaş açılan bir web sitesinden anında vazgeçmektedir. Buda rakiplerinize olanak sağlamaktadır. O zaman hemen bazı etkili hızlandırma tekniklerimizi paylaşalım;

1- Sıkıştırma Özelliğini Kullanın (Gzip)

Gzip özelliğini kullanabilmek için önce sunucu tarafında Gzip kullanımı aktif hale getirilmesi gerekmektedir. Daha sonrasında 100 bayttan büyük CSS, JS ve HTML dosyalarımızı Gzip ile sıkıştırmamız gerekmektedir. Bu işlemi htaacsess dosyasına ekleyeceğiniz aşağıdaki kod ile yapabilirsiniz;

<IfModule mod_deflate.c>
AddOutputFilterByType DEFLATE text/plain
AddOutputFilterByType DEFLATE text/html
AddOutputFilterByType DEFLATE text/xml
AddOutputFilterByType DEFLATE text/css
AddOutputFilterByType DEFLATE application/xml
AddOutputFilterByType DEFLATE application/javascript
AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-javascript
</IfModule>

2- Dosyalarınızı Küçültün

Bir web sitesini oluşturan birçok dosya mevcut. CSS, JavaScript, HTML ve resim dosyaları bir web sitesini oluşturan ana dosyalardır. Öncelikle CSS, JavaScript ve HTML dosyalarımızdaki gereksiz tanımları kaldırmamız gerekmektedir. (Boşluk, virgül ve gereksiz tüm karakterler) Bu işlemi yukarıda bahsettiğimiz Google PageSpeed aracı sizin yerinize yapıyor. Siz sadece optimize edilmiş dosyalarınızı indirerek eskileri ile güncellemeniz gerekiyor. Resim dosyalarınızı ise resim işleme programları kullanarak maksimum kalite, düşük boyut ile optimize edebilirsiniz.

3- Oluşturmayı Engelleyen Kaynakları Kaldırın

Web sitesinin oluşturmasını engelleyen, kritik olan JavaScript ve CSS dosyalarını satır içerisinde kullanabilir, kritik olmayanları ise erteleme yoluna gidebilirsiniz.

4- Yönlendirmeleri Azaltın

Site içerisinde yapılan bazı yönlendirmeler mevcuttur. HTTP protokolünden HTTPs protokolüne yapılan yönlendirme buna bir örnektir. Bu yönlendirmeyi tek seferde yapmak yerine, 2 veya daha uzun adımlarda yapılmaması gereklidir.

Fazla Yönlendirme Örneği;

seocu.com -> www.seocu.com -> http://www.seocu.com -> https://www.seocu.com

Yukarıdaki hatalı yönlendirmede görüleceği üzere, tek seferde yapılabilecek yönlendirme, uzatılarak işlem süresi artırılmaktadır. Hızlı bir site için bu gibi yönlendirme adımlarınızı en aza indirmeniz gerekmektedir.

5- Tarayıcı Önbelleğinden (Cache) Yararlanın

Günümüzde artık tüm web tarayıcıları önbellek (cache) kullanmaktadır. Tarayıcılar CSS, JS ve resim dosyaları gibi birçok dosyayı önbelleğine alır ve siteyi tekrar ziyaret eden kişilere hızlı bir gösterim yapabilmektedir. Tabi ki tarayıcıların bu özelliğini kullanabilmemiz için htaacsess dosyasından buna izin vermemiz gerekmektedir. Aşağıdaki kod satırını htaacsess dosyamıza ekleyerek, tarayıcının bir yıl boyunca dosyalarımızı önbelleğe almasını sağlayabiliriz.

<IfModule mod_expires.c>
ExpiresActive On
ExpiresByType image/jpg "access plus 1 year"
ExpiresByType image/jpeg "access plus 1 year"
ExpiresByType image/gif "access plus 1 year"
ExpiresByType image/png "access plus 1 year"
ExpiresByType text/css "access plus 1 month"
ExpiresByType text/x-javascript "access plus 1 month"
ExpiresDefault "access plus 1 month"
</IfModule>

6- Sunucu Yanıt Sürenizi Düşürün

Sunucu yanıt süresini etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Bunlardan bazıları; yüksek trafiğe bağlı düşük bant genişliği, hatalı database sorguları, düşük internet bağlantısına sahip sunucu Vb. yanıt süreniz 200ms’nin üzerinde yanıt veriyorsa, optimizasyona ihtiyacınız var diyebiliriz. Bu konuda hizmet sağlayıcınız ile görüşerek sorunu çözebilirsiniz.

7- CDN Kullanarak Hızınızı Artırın

CDN nedir? Content Delivery Network kelimelerinin kısaltımıdır. Türkçe karşılığı ise içerik dağıtım ağı anlamına gelmektedir. Kullanım amacı, sitemizin CSS, JS ve resim dosyalarını bu hizmeti veren firmaların sunucularında yayına alıyoruz. Bu hizmeti veren sunucular daha hızlı olması nedeniyle, ilgili dosyalarımız çok daha hızlı erişilebilmekte ve buda sayfa hızımızı olumlu yönde etkilemektedir. Bu konuda biraz araştırmacı olmanızı ve kaliteli CDN servislerinden hizmet almanızı öneririz. Aksi halde fayda beklerken zarar görme durumu ile karşılaşabilirsiniz.

8- LazyLoad Özelliğini Kullanın

LazyLoad özelliği ile resim dosyalarının gerektiğinde yüklenmesini sağlayabilirsiniz. Bir e-ticaret sitesi düşünün. Bu sitenin bir kategorisinde 10’larca ürün olacaktır. Dolayasıyla ziyaretçileriniz sayfayı görebilmesi için her bir ürün resminin yüklenmesini beklemek zorunda kalacaktır. Ziyaretçilerinizin görmediği alanlardaki, yani sayfanızın alt kısımlarındaki resimleri gereksiz yere yüklemek yerine, LazyLoad ile bu durumu çözebiliyoruz. Ziyaretçileriniz sayfayı aşağı doğru indirdiğinde, gerekli alanlarda yer alan görseller yüklenecektir. Buda sitemizin ilk açılış hızını ciddi oranda artırmaktadır.

LazyLoad Kullanırken Dikkat Edin

LazyLoad özelliğini kullanırken hata yapmanız durumunda, Google görsellerinizi indekslemeyebilir. İstemeden görsellerinizi Google’dan gizleyebilirsiniz. Bu gibi hatalara düşmemeniz adına Google kapsamlı bir LazyLoad rehberi yayınladı.

(Gizle)

Kullanıcı Dostu Web Sitesi

Google’da yükselmenin belki de en önemli yapı taşlarından olan, kullanıcı deneyimini biraz değerlendirmeye alalım. İnternet projelerinde, ziyaretçiyi yanıltan yönlendirmeler, akılda kalmayan ve uzun URL yapıları ve kalitesiz tasarımlar gibi konular, kullanıcı odaklı olmamanın yanında, botların da dikkatini çekerek kalitemizi düşürmektedir. Kullanıcı dostu bir web sitesine örnek vermek gerekirse, düzen ve erişilebilirlik ana maddelerimiz arasında olmalıdır. Her yaştaki ve seviyedeki insanın rahatlıkla sitemizi kullanabiliyor olması gerekiyor. Yazı fontları, site renkleri ve iç bağlantılara önem veren projeler adım adım başarıya ulaşacaktır diyebiliriz. SEO’nun aslında asıl amacı, kullanıcılara kaliteli ve yararlı bilgiler sunabilmektir. Unutmamak gerekir ki kullanıcı dostu bir web sitesi, aynı zamanda arama motoru dostudur.

Önemli Web Verileri (Core Web Vitals)

Google’ın son kullanıcı deneyimi güncellemesi ile beraber devreye aldığı, “Core Web Vitals” yani Önemli Web Verileri artık sıralama faktörü oldu. Buna göre aşağıdaki kavramlar doğrultusunda yapılacak optimizasyonlar önemli hale geldi.

En Büyük Görünür İçerik (LCP)

Site ziyaretçisinin ilk girişi sağladığı süreden, görünen ekrandaki en büyük içeriğin oluşma süresini ifade etmektedir. Büyük içerik; sayfada bulunan görseller veya videolar olarak düşünülebilir. Buradaki önemli konu, kullanıcının ilk gördüğü ekran alanıdır. Yani sayfanın alt kısımları bu durumdan etkilenmemektedir. Görünen ekrandaki içeriğin oluşturulma süresi 2,5 saniye ve altında olmalıdır. Bunun için ilk ekran girişinde bulunan görselleri ve fontları ön yükleme (rel="preload") olarak eklemeniz önerilmektedir. Bunun yanında gereksiz ve kullanılmayan javascript dosyaları kaldırılmalıdır.

İlk Giriş Gecikmesi (FID)

Siteye ilk kez giriş yapan bir kullanıcının, siteyle girdiği etkileşimi ölçmektedir. Örnek vermek gerekirse, Web sitesinin oluşumundan sonra, kullanıcının bir bağlantıya veya form düğmesine tıklaması sonrasında alınan yanıt süresini içermektedir. Bu sürenin 100 milisaniyenin altında olması önerilmektedir.

Kümülatif Düzen Kayması (CLS)

Sayfa oluşana kadar geçen süre içerisinde, sayfada bulunan bileşenlerin doğru boyutta ve düzende oluşmasını ifade etmektedir. Örneğin; yükseklik ve genişlik değerlerine sahip olmayan görseller, sayfa yüklenene kadar geçen süre içerisinde bazı kaymalara neden olacaktır. Bu kaymalar, kullanıcının sitede tıklamak istediği düğmenin konumunu ya da metnin düzenini değiştirecektir. Buda kullanıcı deneyimini olumsuz etkileyeceği için ilk yükleme düzeni ile son ekran çıktısı arasında, tasarım bütününün maksimum seviyede korunması gerekmektedir.

Arama Motoru Etiketleri

Site içi SEO’nun teknik konusu olan arama motoru meta etiketleri, sitemizin botlar tarafından iyi algılanmasını ve arama sonuçlarında doğru indekslenmesini sağlamaktadır. Meta etiketleri arasında gösterilen başlıca parametreler; sayfa başlıkları ve açıklamaları, dil etiketleri, doğru sayfa adres gösterimleri gibi botlara sinyal veren etiketler gelmektedir. Doğru yapılandırılan meta etiketleri ile Google sayfalarımızı daha sağlıklı gezinebilmekte ve algılamaktadır. Bu nedenle meta etiketleri için sıralamalarımızı direkt olarak etkileyen önemli bir SEO kriteri diyebiliriz.

Bu etiketleri kullanırken, mutlaka profesyonel bir destek almanız gerekmektedir. Yapılacak hatalı etiketlemeler, sitelerin yanlış algılanmasına ve hatta indeks kayıplarına yol açmaktadır. Mevcut meta etiket hatalarınızı veya eksiklerinizi görmek isterseniz, ücretsiz analiz aracımızı kullanabilirsiniz.

Güncel Site İçi SEO Faktörleri

Dış SEO Çalışması Nedir? (Off-Page SEO)

Dış SEO Çalışması Nedir?

Dış SEO çalışması, isminden de anlaşılacağı üzere site dışında gerçekleşen tüm etkileşimi ve paylaşımları içermektedir. Bu çalışmayı, internet projelerinin popülaritesini ve bilinirliğini arttırmak olarak da düşünebiliriz. Site dışı SEO, bir hayli hassas ve dikkat edilmesi gereken bir konudur. SEO çalışmasında en büyük hataların yapıldığı ve sitelerin Google’dan silinmesine kadar giden yolun en büyük nedenleri arasında; Google’ı kandırmaya yönelik yapılan site dışı paylaşımları gösterebiliriz. Doğallıktan uzak ve suni popülerlik ile gerçekleştirilen site dışı çalışmalar, bugün olmasa yakın gelecekte sitemizi tehlikeye atacaktır. Google, bu gibi suni paylaşımları tespit etmek üzere, üst düzey performans göstermektedir. Olumsuz tespitlere maruz kalan web siteleri, zamanla sıralamalarda kayıplar yaşayarak, geri dönüşü zor yollara girmektedir.
Site dışı yapılan çalışmalara, bir başka değişle “backlink” ismi de verilmektedir. Öncelikle, backlink nedir? Bu soruyu alt başlığımızda inceleyelim.

Backlink Nedir?

Bir web sitesinin, bir başka web sitesine referans olarak link vermesine backlink denilmektedir. Bu durumu şu şekilde düşünebiliriz; Google tarafından güvenli ve popüler olan bir web sitesi, kendi sitesinde sizi öneriyor ve kullanıcılarına tavsiye ediyorsa, Google doğru orantılı olarak sizin sitenize de güven duymuş olacaktır. Böylelikle bir popülerlik sağlayarak sitemize hem trafik hemde bilinirlik sağlanmış olacaktır. Son Google güncellemeleri ile birlikte, backlink konusu çok daha hassas davranılması gereken konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu yapıyı manipüle eden bazı web siteleri, Google tarafından tespit edilerek, arama kelimelerinde filtreye düşebilmektedirler. Bu nedenle doğal olmayan ve ödemeli alınan backlinkler, projeler için tehlike arz etmektedir.

Doğal Backlink Nasıl Olmalıdır?

Aslında bu sorunun cevabı çok basit. İyi bir içerik sunmanız durumunda, site ziyaretçileriniz sizden edindiği bilgileri rahatlıkla bir başkalarına referans vermek isteyeceklerdir. Bu durumda sizde doğal bir link kazanmış olacaksınız. Ancak yapılan en büyük ve kritik hata burada başlıyor. SEO ile ilgili kişiler, tüm çalışmaları link almaktan ibaret olarak görmeleri nedeniyle, yoğun ve kalitesiz haber sitelerinden alınan ücretli bağlantılar ile yükselmeyi bekliyorlar. Kısa süre içerisinde bu manipüle ortaya çıktığında ise arama sonuçlarından silinmiş oluyorlar. Bu tarz doğal yollardan alınmayan ve ücretli alınan bağlantılar yerine, kaliteli ve güncel içerikler hazırlayarak, doğal yollardan link kazanılmalıdır.

Peki Nereden Başlamalıyım?

SEO, mağazanızı işlek bir cadde üzerine taşır. Ürün ve hizmet arayan kişileri en uygun bütçe ile sizinle buluşturur. Bunun yanında sağladığı faydaların başında; marka bilinirliği, itibar ve satış artışı gelmektedir. Yazımızda tüm hatları ile SEO nedir? Sorusuna cevap vermeye çalıştık. Tabi ki ne kadar derinlemesine de anlatsak, bu bir danışmanlık hizmetidir. Her web sitesinin, her projenin, kendine has yapısı olması nedeniyle, projeye özel çalışma yapılması önemlidir. İyi bir uzman projeyi tabi tutacağı analizler neticesinde, doğru bir çalışma planı oluşturarak, işlemlerine başlamalıdır. SEOCU.COM olarak, danışmanlığını yaptığımız tüm projeleri, doğru ve güncel bilgiler ışığında analiz ederek, gerekli uygun çalışmayı sağlıyoruz. Nasıl olacak? Nasıl yapacağız? Gibi soruları aklınızda büyütmeden, gelin size uygun stratejilerimiz ile projenize destek olalım.

Çalışma

Neden SEOCU.COM?

Güçlü ve Yetenekli Takım

Değişmeyen güçlü ve yetenekli ekibimiz ile titiz bir çalışma yürütüyoruz. Projeniz bir personelin sırtında değil, ekip ruhu ile analizler gerçekleştiriyoruz.

13 Yıllık Deneyim

2008 Yılından günümüze, aralıksız olarak ajans boyutunda hizmet vermekteyiz. Google ilk karmaşık algoritmaları oyuna sürdüğünde, oyunun içerisindeydik.

%100 Doğal, Etik ve Şeffaf Çalışma

Bizim işimiz Google’ı kandırmak değil ona yardımcı olmaktır. Bu misyon ile doğal ve etik çalışmalar yürütüyoruz. SEO kontrol panelimiz ile müşterilerimize takip imkanı sağlıyoruz.

ISO 9001 ve ISO 10002 Belgeli

Kalitemiz ve memnuniyet oranımız sertifikalarımız ile belgelidir. Tüm çalışma süreçlerimiz belirli bir kalite standardı üzerinde ilerlemektedir.

+900 Referans

Yüzlerce projeye danışmanlık yaptık. Referanslar sayfamızdan bazı referans videolarımıza ulaşabilir, çalışmalarımız hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Çalışmalarımıza Eğitim ile Başlıyoruz

Çalışma öncesinde 45 dakikalık içerik eğitimi gerçekleştiriyoruz. Uzak masaüstü veya ofisimizde gerçekleştirdiğimiz eğitimlerimiz ücretsizdir.

Sertifikalı Online SEO Sınavı

Ücretsiz SEO sertifikası için hemen sınava katılabilirsiniz. Sınava girmeden önce sayfamızı detaylı olarak incelemenizi öneririz. Sorular sayfamızdaki bilgilerden hazırlanmıştır.

* İşaretli alanlar gereklidir.
* İsiminizi doğru girmeniz önemlidir.
* Sınav 30 dakika, 15 sorundan oluşmaktadır.
* Sınav sonunda sertifikanızı indirebilirsiniz.

Bize En Çok Sorulan Sorular

 • Neden SEO Çalışmasına Başlamalıyım?

  Bir şirketin yaşam döngüsünü sürdürebilmesi ve büyümesi için gerekli olan temel ihtiyacı pazarlamadır. SEO aynı şekilde bir şirketin pazarlama yatırımıdır. İnternetin her kesime bu kadar nüfus ettiği dönemde, internette var olabilmek ve yüksek kitlelere erişerek, yeni müşteriler kazanmak isterseniz, Google’da var olabilmeniz gerekmektedir. Bunun içinde alanında uzman bir SEO ajansı ile çalışmalara hemen başlayabilirsiniz.

 • Google’da Sitem Ne Zaman Üst Sıralara Çıkar?

  Google'da var olabilmek, üst sıralarda yer almak ve kalıcılığını sağlayabilmek 3 ay ile 12 ay arasında değişen bir zaman gerektiriyor. Bu zaman aralığını belirleyen en önemli kriterlerin başında, web sitenizin Google algoritmasına uyumluluğu, sitenin sunumu, dinamik yapısı, hedef kitlesine göre planlanmış olması ve sektördeki rekabet hacmi gelmektedir. Biz SEOCU.COM olarak, bu süre ve süreçlerde bilinçli ve deneyimliyiz.

 • SEO Çalışması ile Ne Kadar Trafik Kazanırım?

  Google’da üst sıralarda yer aldığımızda, organik trafik artışları da almaya başlayacağız. Trafik artış oranlarımız her geçen ay, bir önceki aya göre ortalama %10 ile %60 üzerinde izlemektedir. Her ay müşterilerimize KPI raporları içerisinde, sıralama takipleri, trafik raporları Vb. grafikler ile sunumlar yapmaktayız.

 • SEO Fiyatları ve Ödeme Seçenekleri Nelerdir?

  SEOCU.COM Olarak, aylık düzeyde 3 ayrı SEO paketi sunmaktayız. Fiyatlarımız, 1.500 TL ile 2.750 TL aralığında değişmektedir. 3 aylık ve üzeri alımlarda, tüm kredi kartlarında geçerli 9 taksit imkânı ile sitemiz üzerinden ödeme yapabilir, anında paketinizi tanımlayabilirsiniz.

  Detaylı fiyat bilgisi için Fiyatlar Sayfamızı ziyaret edebilirsin.

Bize Ulaşın

* işaretli alanlar gereklidir.

account_box
mail_outline
phone
next_week