TEKLİF İSTEGönder

Video Anlatımlı Seo Nedir, Nasıl Yapılır?

SEOCU - 08/02/2016
 

SEO’YA ​​2016 ​’DAN ​​201​7’E ​​KUŞ BAKIŞI

Seo nedir? Günümüzün parlayan mesleklerinden biride Seo. Merak içerisinde herkes İnternette sitesinin trafik yapmasını, büyümesini ve kazanmasını istiyor ama nasıl olacak bir soru işareti. Bunun içinde en doğru adres​lerden biri Seo çalışmasıdır. Şimdi 2016 ​’dan Kuş Bakışı Seocu.com olarak size Seo nedir, nasıl yapılır? bundan bahsedeceğiz

Seo İngilizce ” Search Enginie Optimization ” kelimelerinin kısaltmasıdır. Karşılığı Arama Motoru Optimizasyonu ’dur.​ Bunu bir kere daha hatırlatalım. Her nekadar Google ‘ da üst sıralarda olmak amacı taşısa da anlamı​ amac ile birbirine karışmış durumdadır bu konu. Bu nedenle web sitesini Google ‘ da üst sıralara çıkartmak için her yolu deneyen kişilerin yapmış olduğu çalışma Seo değildir. Seo iyi bir web sitesi, iyi bir yayıncılık planı, sektör analizlerinin doğru tespit edilerek yapılması, rakipleri iyi analiz etmek ve bu tüm konular için elinizde bir stratejik planlama olmasıdır. Aksi halde hala yıllar öncesinden kalan makale tanıtım yazılarından linkleme, bolca Backlink basma, anahtar kelimeler girme ve meta kodları yazma, maalesef Seo bu değildir. Arama motorlarının çalışma mantığı ve matematiği bu kadar kolay yollardan ulaşılabilinecek bir iş olmadığını artık işin içine girenler görmeye başladılar.

Yukarıda verdiğim yollardan biri iyi bir site seçimi idi, bu kavram herkesin beğeneceği, güzel görsellerle bezeli bir site değil kastımız. Burada iyi bir site kavramı, Google algoritmasını tanıyan, Arama motorlarının matematiğine göre inşaa edilmiş, hedef kitlesini tanıyan yazılım ve tasarım standartlarına haiz, amacını, faaliyetini karşılama ve içerik sunumunu en iyi şekilde optimize etmiş bir web sitesinden bahsediyoruz. İşte bu bahsettiğimiz sadece belli bir kısmı olan bu planlamayı doğru yapmaya başladığınızdan itibaren sitenize Seo çalışması başlamış demektir.

​Yukarıdaki anlatımlar da Seo’nun ne olduğunu ve ne olmadığından bahsettim. blog.seocu.com Bloğumuzda zaman zaman bu konulara yer veriyoruz. Şimdi de gerçekten hiç bu konu üzerinde deneyimi olmayan okuyucularımızın bir ön bilgisi olması açısından daha sadeleştirilmiş bir dille anlatmaya gayret edeceğim.​

​​Evet Seo Ne​dir ne işe yarar hemen konuya gireceğim. Seo çalışması ile siteniz İnternet ortamında hayat bulur, arama motorlarında kullanıcı ile buluşur, ​kısacası ise telefonlarınız çalmaya başlar​, ticaret yaparsınız, sitenizin popülerliği, ulaşımı arama motorları aracılığı ile artar Hemde akıl almaz bir şekilde ..​ Dersiniz ki İnternet’te başka bir dünya varmış.​

​​Biz profesyoneller Seo olmadan bir site kendi kaderine bırakılmış gibi görürüz. Ne çıkarsa şansına olmuş olur. Yani benzini olmayan bir araba gibi. Gittiği yere kadar. Doğru planlamalar ile, doğru uzman ellerden yapılan çalışmalar, Google güncellemelerin düzenli bir ​şekilde takip edilmesi siteniz için yapılmış doğru yatırımlardır. Artık şu bir gerçek, sitenize ne kadar bakar ve yatırım yaparsanız oda size kat be kat ile geri dönüş sağlayacaktır. Algoritmayı bilmek, teknolojiyi tanımak, sitemizi geliştirmek ve sabır. İşte Seo budur. Sonrada meyveleri toplamaya başlarsınız.

Seocu.com tarafından hazırlanmış SEO SIRLARI kitabı içinden bir bölüm;

Peki Biz Ne Yapacağız ve Nereden Başlayacağız? ( 2015 - 2016 )

Konumuza en tepeden aşağı bakarak başlayacağız ve yavaş yavaş açarak ilerleyeceğiz. Öncelikle Seo nedir? bu konuya kısaca eğilelim. Seo İngilizce açılımı Search Engine Optimization kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır.

Eğer 10.000 ' lerce hatta 100.000 ' lerce sonuç içerisinde anahtar kelime yada kelimeleriniz ilk 10 hatta ilk sıralardaysanız sizi ulaşacak potansiyeli bir düşünün. Sitenizin arama motorlarında yükselmesi, iyi yere gelebilmesi için web sitesi üzerinde planlamalar, ayarlar, yazılımsal, görsel ve editöryal taraflarda belli çalışmalar yapılır. Buna Arama motoruru optimizasyonu yani Seo denir.

Bu çalışmalar web sitesi daha en başta kurulurken doğru mantıklar, doğru pazarlama stratejisi, anahtar kelimelerde doğru yapılanma ile planlanır yada mevcut yayında olan siteler üzerinde düzenleme ve iyileştirmelerle Seo çalışması gerçekleştirilir. Kitlelere ulaşmak, ticari ağımızı genişletmek, sosyal alanlar oluşturmak ve en hassas konu satış yapmak istiyorsak bize gerekli olan dijital pazarlama yollarının en başında Seo gelir. Search Engine Optimization ise arama motoru optimizasyonu anlamına gelir.

Peki Arama Motoru Optimizasyonu Ne İşe Yarar? ( 2015 - 2016 )

Çok kavram kargaşası yaratmadan anlaşılması çok kolay bir yoldan açıklayacağım. Bu açıklama kitabımızdaki ilerleyeceğimiz tüm yolların feneri olacaktır.Arama motoru optimizasyonu, arama motorları sıralamalarında en kusursuz seviyeye erişme kavramıdır. İnternet kullanıcısı son 15 yıl içerisinde İnternet kullanımı sürecinde daha çok bilgiye, daha çok kaynağa, amaca daha uygun İnternet platformlarına ulaşmak için arayış içerisinde olmuştur.

1990’ların ortalarında arama pazarlamacılığı başladığı zaman, elle yapılan başvuru, meta anahtar kelime etiketi ve siteye anahtar kelimeleri doldurmak iyi bir sıralama için gerekli taktiklerin tüm önemli bölümleriydi.2004’te anchor text ile link patlaması, otomatikleştirilmiş spam blog yorumu ve link tarlası sistemlerinden bir sürü link satın almak trafik için bir kaldıraç görevi görürdü.

Önceleri statik sitelerde listelenen web siteleri daha sonra ilk aklımıza gelen arama motorları Altavista,Yahoo gibi arama motorlarında platformlarında yerlerini almaya başladılar.Zaman içerisinde sahneye giren Google, başlangıçta belli yatırım destekleri ile doğru planlama, stratejik listeleme anlayışı, geliştirici ve yenilikçi yayıncılığı ile 5 senede 10.000 ' lerce arama motoru içerisinde kendini kanıtladı ve neredeyse son 10 - 15 yılda tam anlamıyla liderlik koltuğuna oturdu. Web siteleri hızla Google üzerinde aratma sonuçlarında yerlerini almaya başladılar. Belli anahtar kelimelerde aratma yaptığımızda karşımıza ilk 10 ve sonraki sayfalarda sonuçlar gelir. Bu sonuçlarda listenin en başında olanlar tabi ki daha altlarda sıralananlara göre potansiyel kullanıcı ile buluşma şansları çok daha yüksektir.

SEO NASIL YAPILIR? ( 2013 Kaynakları )

Seo aslında İnternet üzerinde Web sitenizin davranış biçimini belirler. Sitenize yapılan alt yapı çalışması ile nerelere gideceğinizi aslında en başlardan size göstermeye başlar. Gerek hizmet, gerek pazarlama, gerek eğitim vb. Seo doğru tekniklerle yapılmalı. Öncelikle aceleci olmadan zamana yayarak gerçek yöntemler ve site için sağlıklı olan yollar seçilerek yapılmalıdır. Algoritmaların değişmesi ile artık eski yöntemler çöp olmuş, hatta sitelere kalıcı geri dönüşü olmayan zararlar vermektedir. Yeni yapı Penguen sitemi ile adil bir Seo yapısı sergilenmekte ve artık gerçekçi emekler ile siteler olması gereken yerlere gelmeye başlamıştır.

Birçok tekniğin ve senelerin vermiş olduğu deneyimlerle firmamız bu hizmeti sağlıyor.

Tam Seo hizmeti veren firmamız beraberinde danışmanlık hizmeti de vermektedir. Yapılan tüm çalışmalarımızda tek tek raporlar ve tüm hizmeti müşterilerimize sergileriz. Tamamen yerli Türkiye'den kaynaklar ve zincir köklü Web site zincirlerimizle güçlü ve etkili hizmet sunmaktayız.

Yorum Yazın

Yorumlar

Bu yazı için henüz yorum yazılmamış